מהו הערך המוסף שמעניקה פרגולה חשמלית לבית ולחצר?

פרגולת אלומיניום למרפסת שמש

ביותר ויותר בתים ניתן למצוא בשנים האחרונות פרגולות אלומיניום ופתרונות הצללה מתקדמים נוספים, ואלו מתאפיינים לרוב בתכונות רצויות שונות אותן לא ניתן למצוא לרוב בפרגולות "רגילות", דוגמת פרגולות העץ הישנות והמוכרות. בין פתרונות ההצללה המתקדמים ובתוך התחום של פרגולות אלומיניום ניתן לציין גם את הפרגולה החשמלית, אשר יחסית נפוצה ופופולארית בישראל בשנים האחרונות. מהי בעצם פרגולה חשמלית? מה מאפיין אותה ביחס לפרגולות אלומיניום "רגילות" ולא חשמליות ומהו הערך המוסף הממשי שהיא מעניקה לבית, למרפסת או לחצר בה היא מוצבת?

שליטה חשמלית על שלבי גג הפרגולה – פרגולה חשמלית

פרגולה חשמלית היא למעשה פרגולת אלומיניום המצוידת במנוע חשמלי קטן, וזה מיועד לאפשר שליטה מלאה ומרחוק על שלבי הגג של הפרגולה. החלק העליון של הפרגולה, זה שמשמש כגג ובעצם מספק את מרבית ההצללה שמציעה הפרגולה, בנוי לרוב משלבים נפרדים המאפשרים כניסה חלקית של אור השמש ושל אוויר לתוך השטח המוצלל/מקורה. על פי רוב, חלק זה הוא קבוע וסטטי, כלומר – השלבים מסודרים בתצורה מסוימת, וזה המצב הקבוע של הפרגולה. כך, כמות האור הנכנסת מבעד לשלבים תלויה בשעה ביום ובזווית של השמש ביחס לפרגולה.

קיימים סוגים שונים של פרגולות חשמליות הנבדלים ביניהם, למשל, ברמת הסגירה שמציעה הפרגולה (פרגולות של חברות מסוימות מאפשרות סגירה חלקית או כמעט מלאה בעוד אחרות מציעות סגירה מלאה ואף אטימות בפני מים). בנוסף, פרגולות חשמליות ייבדלו אחת מן השנייה על פי סוג המנוע החשמלי ורמת איכותו, האופן בו בנויים השלבים והמנגנון כולו וכו'. מיותר לציין כי פרגולה חשמלית ברמת איכות נמוכה עלולה לגרום לצרות במהירות ולצורך בתיקון או החלפה של המנוע, השלבים או חלק אחר כלשהו. פרגולה חשמלית ברמת איכות גבוהה, לעומת זאת, מציעה מגוון יתרונות משמעותיים וערך מוסף ממשי ביחס לפרגולה "רגילה" ולא חשמלית.

שליטה מלאה על האור ורמת האוורור, הכשרת השטח לחורף ועוד 

הגענו אם כן לערך המוסף הממשי שמציעה פרגולת אלומיניום חשמלית לעומת פתרונות הצללה אחרים וספציפית לעומת פרגולות אשר אינן חשמליות אלא קבועות וסטטיות.

פרגולה חשמלית מאפשרת לנו בעצם לשלוט בצורה מלאה ומושלמת על כמות האור שייכנס מבעד לשלבי הפרגולה. פתרונות הצללה דוגמת פרגולות משמשים בראש ובראשונה להגנה מפני השמש, ובמדינה שטופת שמש כמו ישראל זהו תפקידן העיקרי לאורך רובה המכריע של השנה. פרגולת אלומיניום חשמלית מאפשרת כאמור לשנות את הזווית של שלבי הפרגולה וכך לאפשר כניסה מושלמת או חסימה מלאה של קרני השמש, על פי הצורך ועל פי השעה ביום. כמובן שאחד החסרונות המובנים של פרגולות "קבועות" באשר הן הוא ההשתנות של הזווית ממנה מגיעה השמש במהלך היום, מה שמשפיע על האופן בו הפרגולה באמת מספקת הצללה. בשעות מסוימות השמש תחדור יותר מדי ובשעות אחרות פחות מדי (במיוחד בעונות הסתיו והאביב…). עם פרגולה חשמלית בעיה זו נפתרת לחלוטין – ניתן לשנות את זווית הפתיחה של הפרגולה לאורך היום ולפי עונות השנה, לאפשר לשמש להיכנס לאורך כל היום בסתיו, באביב או בימי חורף שמשיים ולחסום אותה לחלוטין בקיץ ובימים חמים ושטופי שמש במיוחד.

בנוסף, פרגולה חשמלית מאפשרת לנו להשמיש את השטח המקורה על ידי הפרגולה גם לעונת הגשמים, שכן פרגולה איכותית שכזו מספקת הגנה מלאה גם ממים. השלבים נסגרים בצורה מלאה ואטומה ומאפשרים לנו לשבת תחת הפרגולה גם כשיורד גשם. אם מוסיפים לכך סגירת חורף, כבר מקבלים חדר לכל דבר ועניין, אשר נוצר לנו במרפסת או בגינה…

הלהב 15 חולון