פופולאריות גם מבחינה אסתטית – פרגולות אלומיניום

פרגולת אלומיניום חשמלית

כל מי שמעורה בתחומים כמו אדריכלות, עיצוב חוץ, בניית גינות וכד' מודע מקרוב לתהליך שעברו פרגולות אלומיניום בישראל בשנים האחרונות, תהליך במסגרתו חדרה פרגולת האלומיניום אל לב ליבו של תחום פתרונות ההצללה והפכה לאחד הפתרונות הנפוצים והמבוקשים ביותר בישראל (כמו גם במדינות רבות אחרות). אינספור מילים נכתבו בשנים האחרונות בניסיון להסביר תהליך זה ואת הסיבות לפופולאריות העצומה לה זוכות פרגולות אלומיניום, סיבות כמו רמת העמידות של האלומיניום, המחיר המשתלם בהתחשב באורך החיים ובהעדר הצורך בתחזוקה שוטפת ועוד. פחות דובר ונכתב אודות הסיבות האסתטיות בגינן זכו (ועדיין זוכות) פרגולות אלומיניום לרמת ביקוש גבוהה כל כך. מסתבר כי מבחינות רבות מדובר לא רק בפתרון טכני עדיף, אלא גם באלמנט בעל תכונות אסתטיות נחשבות ונחשקות בתחומים כמו עיצוב גינות פרטיות או מרחבי חוץ ציבוריים.

בין מראה יוקרתי לתעשייתי בסגנון "אינדסטריאל"

לפני כמה עשורים, כאשר פרגולות אלומיניום לא היו מוכרות במיוחד בארץ, ניתן היה למצוא אותן בעיקר בבתי עשירים, או במקומות ציבוריים/מסחריים שונים. מאז ועד היום התחום השתנה כאמור באופן מהותי, וכיום ניתן למצוא פרגולות אלו באינספור חצרות, גינות, מרפסות ומקומות ציבוריים ומסחריים גם יחד.

כאשר בוחנים את הסיבות לכך שפתרונות הצללה אלו הפכו נפוצים ופופולאריים כל כך, מגלים כי גם בעבר וגם כיום הסיבות אינן טכניות גרידא. למעשה, רבים מתארים את פרגולת האלומיניום כפתרון המבוקש והאופטימאלי עבורם גם מבחינה אסתטית. בעוד באופן מסורתי ניתן היה למצוא פרגולה למרפסת העשויה אלומיניום חלק בעיקר בבתים אמידים יחסית, עדיין נקשרת לפרגולת האלומיניום אסוציאציה יוקרתית יחסית (למרות שניתן למצוא אותה כיום בכל מקום, ולא רק בבתי עשירים). המראה היוקרתי והחלק הזה, המכריז על שימוש בחומרים האיכותיים ביותר ומתאפיין בקווים חלקים, נקיים ואלגנטיים, הוא כיום מרכיב מרכזי בהעדפה האסתטית של פרגולות אלומיניום על פני פתרונות הצללה אחרים (הדבר הופך ברור במיוחד כאשר משווים את פרגולת האלומיניום לאלטרנטיבה העיקרית שלהן – פרגולות עץ, אשר הופכות לאחר כמה שנים לבלויות, שחוקות ובלתי אסתטיות בעליל…).

אך בכך לא מסתכמת ההעדפה האסתטית של פרגולות אלומיניום על פני פתרונות הצללה אחרים –  רבים רואים במראה הכללי של פתרונות הצללה הבנויים ממתכות מלוטשות וחלקות (דוגמת אלומיניום) מראה סמי תעשייתי, מה שמכונה בעולם העיצוב בשם "אינדסטריאל" (industrial). הכוונה במונח זה בהקשר של עולם העיצוב על תחומיו הרבים והשונים (ובהקשר שלנו – עיצוב חוץ) היא למראה תעשייתי ומחוספס במידה מסוימת, כזה אשר ניתן לראות עליו כי הוא נוטה לכיוון התעשייתי מצד אחד, אך כי לא מדובר באמת בפריט "תעשייתי" (אותו ניתן למצוא רק במפעלים ואזורי עבודה) אלא בפריט בסגנון תעשייתי, המשלב בין היופי והחספוס התעשייתי לבין שימוש ביתי ואישי. ניתן למנות אינספור תחומים וסוגים שונים של פריטים המעוצבים בסגנון "אינדסטריאל", החל מרהיטים ועד לסוגים מסוימים של עגילים ופירסינגים. פרגולות אלומיניום, על נוכחותן המורגשת ביותר והמתכות המרכיבות אותן, משתלבות היטב בסגנון עיצובי זה, או לפחות ניתן לומר עליהן כי הן מתאפיינות במידה מסוימת, ב"ניחוח" מסוים, של אינדסטריאל.

שיוכן של פרגולות האלומיניום לסגנון האינדסטריאל, בנוסף להיותן נחשבות פריטים יוקרתיים מצד שני, יכול להסביר הרבה מהפופולאריות העצומה להן הן זוכות בשנים האחרונות בעולם עיצוב החוץ.

האסתטיקה כבר מזמן לא משנית בבחירת הפריטים לבית או למשרד

האופן בו נתפסות פרגולות אלומיניום ופתרונות הצללה דומים כיום כפריטים אסתטיים המשלבים בין מראה יוקרתי ומסוגנן לבין מראה תעשייתי מחוספס ("אינדסטריאל"), מהווה כאמור חלק משמעותי מההסבר לפופולאריות העצומה שלהן כיום, הסבר המשלים את ההסברים הטכניים והפונקציונאליים למיניהם דוגמת יתרונות האלומיניום כחומר גלם לפרגולות, רמת העמידות הגבוהה של הפרגולה לאורך זמן וכד'.

אך חשוב להבין כי ההצבעה על מאפיינים מסוימים הנתפסים כאסתטיים כמרכזיים להסבר התופעה אינה ייחודית לתחום זה, אלא מאפיינת את עולם עיצוב הפנים והחוץ באופן כללי, כמו גם תחומים קשורים רבים נוספים. כיום, אסתטיקה היא כבר מזמן לא שיקול קטן או משני בבחירה של פריטים או סגנונות שלמים בעיצוב הבית או המשרד. מבחינות רבות, האסתטיקה מתקדמת יותר ויותר אל עבר קדמת הבמה. הדבר ניכר במיוחד בעולם העסקי/שיווקי – שם אסתטיקה נחשבת לחלק בלתי נפרד מהאסטרטגיה העסקית, שכן נראות העסק או המוצר חשובה לא פחות מאשר מאפייניו הטכניים או יתרונותיו הפונקציונאליים. לכן מושקעים משאבים רבים גם באסתטיקה במגוון תחומים, החל מעיצוב מוצר ועד לעיצוב סביבת העבודה או המגורים.

המסקנה מכל זה היא כי ניתן לראות במאפיינים האסתטיים הייחודיים של פתרונות הצללה דוגמת פרגולות אלומיניום חלק אינטגראלי ובלתי נפרד הסיבות להצלחתם, והדבר כאמור ניכר במיוחד בשוק הישראלי במהלך העשור או שניים האחרונים – פרגולות אלומיניום מסוגים שונים ומגוונים נבחרות כיום כפתרון ההצללה העיקרי עבור בתים פרטיים, מרפסות בדירות, אזורי ישיבה ציבוריים, מקומות עבודה וחצרות במשרדים ואף במבנים ציבוריים מסוגים שונים, ממגוון שיקולים פונקציונאליים ואסתטיים גם יחד. המראה של פרגולות אלו דוחף רבים לבחור בהן כפתרון ההצללה המרכזי והמועדף, לא פחות מאשר תכונות החומר, היעדר הצורך בהחלפה ותחזוקה שוטפת או כל תכונה טכנית אחרת. אסתטיקה חשובה כיום עבור רבים לא פחות מאשר תחומים אחרים, ומהווה סיבה וגורם ראשון בחשיבותו (לצד גורמים חשובים אחרים), במקום גורם משני.

הלהב 15 חולון