פרגולות אלומיניום ומקומן בעולם עיצוב החוץ והאדריכלות המודרנית

פרגולה חשמלית גדולה

בדומה לעולם העיצוב בכללותו וספציפית לתחום הפופולארי ביותר כיום של עיצוב פנים, גם עולם עיצוב החוץ (עיצוב גינות, מרחבים פתוחים וציבוריים וכו') צבר בשנים האחרונות פופולאריות רבה, ושירותיהם של אדריכלים ומעצבי גינות למיניהם נשכרים על ידי אנשים רבים אשר בונים את ביתם, מתכננים מבנה ציבורי או קהילתי חדש או פותחים בית עסק ומעוניינים ליצור סביבו גינה פורחת ומרחב פתוח לנוחיות העובדים. באותם מרחבים פתוחים ובעולם עיצוב החוץ, אשר כאמור התפתח באופן משמעותי בישראל בשנים האחרונות, ניתן למצו את התחום המרכזי והחשוב כל כך של פתרונות הצללה. כפי שנראה מיד, בתוך תחום זה עולה בשנים האחרונות כוכבת חדשה של ממש, הלוא היא פרגולת אלומיניום. כיצד נהפכו פרגולות אלומיניום למרכיב מרכזי כל כך בעולם עיצוב החוץ בישראל בשנים האחרונות?

פופולארית ולא בכדי – יתרונותיה המשמעותיים של פרגולת האלומיניום

ברגע שמפתחים מודעות לנושא ומתחילים לבחון פתרונות הצללה שסביבנו, מגלים במהרה כי פרגולות אלומיניום הן ללא ספק מהפתרונות המבוקשים והנפוצים ביותר בתחום כיום. באינספור בתים פרטיים, מרפסות של דירות בבנייני מגורים, גינות של בתי משרדים ומרחבים ציבוריים ופתוחים ניתן למצוא סוגים רבים, שונים ומגוונים של פרגולות אלומיניום, המגיעות כיום בווריאציות שונות. הסיבות לתפוצה הנרחבת הזו ולפופולאריות הגואה של פרגולות האלומיניום הן רבות ומגוונות, ומתחילות ביתרונות האינהרנטיים והברורים לעין של סוג זה של פתרון הצללה.

מהם, אם כן, אותם מאפיינים ויתרונות אשר הופכים את פרגולות האלומיניום למבוקשות ופופולאריות כל כך? ובכן, כפי שציינו מדובר ביתרונות אינהרנטיים של חומר הגלם – האלומיניום. הכוונה היא למאפיינים טבעיים ובסיסיים של החומר עצמו, עוד לפני שבכלל עובד לכדי פרגולה מעוצבת ושלמה. אלומיניום היא מתכת המתאפיינת, למשל, בעמידות גבוהה בפני לחות וקורוזיה (או במילים אחרות – מדובר במתכת אשר אינה מחלידה…), במשקל סגולי נמוך יחסית (מתכת קלה ביותר ביחס לנפח ולחוזק שלה) ועוד מספר מאפיינים שכאלו, אשר מתגלים כאידיאליים כאשר בוחנים את התכונות הרצויות בפתרונות הצללה קבועים ישראל היא מדינה המתאפיינת באחוזי לחות גבוהים ביותר (לפחות בחלק העיקרי בו מרוכזת האוכלוסייה בישראל, ולאורך מרבית ימות השנה), כמו גם במשקעים מסוגים שונים בחורף. הקרבה היחסית של מרבית האוכלוסייה הישראלית לאזור הים מבטיחה רמות גבוהות של מליחות ולחות גם יחד באוויר, וכל זה יחדיו מבשר רעות עבור פתרונות ההצללה המסורתיים העשויים לרוב מסוגים שונים של עץ. לכן ההמלצה לחידוש ותחזוק שנתי של פרגולות ודקים מעץ המוצבים בחוץ בישראל.

לא רק יתרונות טכניים אלא גם אופנה של ממש

יתרונותיו של האלומיניום כחומר גלם, אם כן, משחקים תפקיד מרכזי בפופולאריות לה זוכות פרגולות אלומיניום כיום, ומציבים אותה ישר במרכז עולם עיצוב החוץ הישראלי במהלך העשור האחרון. עם זאת, פשטני יהיה לסכם את הסיבות לביקוש הגובר לפרגולות אלומיניום למיניהן בארץ רק ביתרונות הטכניים של האלומיניום, ולכן של הפרגולה עצמה.

בנוסף למאפיינים והיתרונות הטכניים של האלומיניום כחומר גלם, מהוות כיום פרגולות אלומיניום פריט פופולארי ביותר גם מנקודת מבט אסתטית – עיצובית, כפי שיכולים להעיד אינספור מעצבי חוץ ואדריכלים אשר עובדים עם סוג זה של פרגולה, ומקבלים בקשות רבות מלקוחות לסוג ספציפי זה של פתרון הצללה. במילים אחרות, פרגולות אלומיניום נהפכו בשנים האחרונות לסוג הנפוץ והפופולארי ביותר של פתרון הצללה איכותי גם בגלל המראה הספציפי שלהן, זה אשר מתאפיין בגוון נקי ומסודר, חזק ואיתן, ובמקרים רבים נופל תחת הקטגוריה של "אינדסטריאל", כפתרון הצללה חזק ועמיד.

במקרים רבים אחרים נ]תפסת פרגולת האלומיניום דווקא כפתרון ההצללה היוקרתי יותר, זה המזכיר את בתי העשירים ביותר אשר כבר לפני כמה עשורים טובים העדיפו פרגולות אלומיניום עמידות וארוכות טווח על פני פתרונות הצללה רעועים וזמניים יותר.

המראה התעשייתי למחצה הזה, אשר במקרים רבים מקבל דווקא גוון יוקרתי של ממש, משחק תפקיד מפתח בהפיכתן של פרגולות האלומיניום ל"שחקן" המוביל בעולם פתרונות ההצללה ועיצוב החוץ בישראל בשנים האחרונות. כלומר – לא רק יתרונות טכניים "יבשים", אלא גם סוג של אופנה של ממש, במתפשטת כאש בשדה קוצים בעולם עיצוב החוץ המקומי.

מומלצת גם מנקודת מבטם של אנשי המקצוע והמעצבים

על מנת להשלים את הסקירה של פרגולות האלומיניום כשחקניות המרכזיות והפופולאריות ביותר בעולם פתרונות ההצללה ועיצוב החוץ בכלל בישראל כיום, נותר לציין כי לא רק הלקוחות עצמם נוהרים אחרי פרגולות אלו ומבקשים אותן לבתיהן, אלא גם אנשי המקצוע עצמם דוגמת אדריכלים, מעצבי גינות וכד' ממליצים על פתרונות הצללה אלו על פנ שאר האלטרנטיבות האפשריות.

גם כאן, הסיבות לכך הן טכניות ואסתטיות גם יחד – מבחינה מעשית, ברור כי עבור אדריכל או מעצב גינות המתכנן כרגע את הגינה או המרחב הפתוח ומעוניין להציב בו פתרון הצללה עמיד וארוך טווח, פרגולת אלומיניום תהיה הבחירה המתבקשת והברורה מאליה (בראש ובראשונה בגלל יתרונות החומר אותם הזכרנו קודם לכן). ואילו גם מבחינה אסתטית, המראה של פרגולות האלומיניום נחשב כיום למראה אסתטי ומבוקש, בעל קווים נקיים ויציבים ואפשרות לשלב עימו סוגים שונים של צמחייה או אלמנטים משלימים מעולם עיצוב החוץ. מספיק להעיף מבט בכמה מהגינות החדשות הנבנות כיום על מנת להבין בדיוק עד כמה רחב טווח האפשרויות העומד לרשותם של מעצבים ואדריכלים המשתמשים בפרגולת אלומיניום כפריט המרכזי והעיקרי בגינה אותה הם מעצבים. היא מאפשרת ליצור פינת ישיבה נעימה ומוגנת (עם אפשרות לסגירה מלאה או חלקית), המתאימה בצורה מצוינת באמצע גינה ירוקה, לצד בריכה מפנקת או בריכת נוי ובכל סוג אחר של גינה, מרפסת או חצר פתוחה.

לסיכום, מקומן של פרגולות אלומיניום בעולם עיצוב החוץ והאדריכלות המקומי כאן בישראל הוא מרכזי ומשמעותי כיום, והן ללא ספק נמצאות בראש רשימת פתרונות ההצללה המבוקשים והפופולאריים ביותר בתחום. הסיבות לכך הן שילוב של מאפיינים טכניים "יבשים" לצד מאפיינים אסתטיים מבוקשים ומשמעותיים ביותר. סביר כי נראה סוג ה של פרגולות הופך נפוץ ודומיננטי יותר ויותר בשנים הקרובות במחוזותינו.

הלהב 15 חולון