פרגולות אלומיניום כדור הבא של פתרונות הצללה – ההיבט הסביבתי

פרגולת אלומיניום חשמלית לחצר

בשנים האחרונות ניתן לזהות בתחום פתרונות ההצללה שינויים ומגמות חדשות שונות, בדומה לתחומים קרובים אחרים דוגמת עיצוב פנים או אדריכלות. גם בעולם פתרונות ההצללה משתנה הביקוש בשוק בהתאם לאופנות שונות, אך גם ובעיקר בעקבות שינויים ופיתוחים שונים אשר הופכים את המוצר לאיכותי יותר מבחינות שונות.

אינספור מילים כבר נכתבו ונאמרו אודות היתרונות השונים אשר הופכים את פרגולות האלומיניום לפתרון ההצללה של המאה העשרים ואחת, אך לפתרון זה גם היבט סביבתי חשוב, אותו מרבית האנשים אינם לוקחים בחשבון. מה הופך את פרגולת האלומיניום לפתרון הצללה ירוק וידידותי יותר לסביבה מאשר פתרונות הצללה אחרים?

פתרון עמיד וארוך טווח – פרגולת אלומיניום

אחת התכונות המהותיות ביותר אשר הופכות את פרגולות האלומיניום לפתרון הצללה ירוק וידידותי לסביבה היא העמידות ארוכת הטווח של האלומיניום, כמו גם שאר החומרים בהם משתמשים על מנת לבנות את הפרגולה. לא רק בניגוד לפרגולות עץ, אלא גם בהשוואה לפתרונות הצללה מסוגים אחרים, האלומיניום הוא חומר עמיד לטווח הארוך, כזה אשר אינו מתפרק ואינו נדרש להחלפה, שיפוץ או תחזוקה שוטפת לאורך השנים. מאחר ומדובר בפתרון הצללה עמיד וארוך טווח בהשוואה לפתרונות אחרים בתחום, מדובר גם ביתרון סביבתי מובהק שכן בית בו מתקינים כיום פרגולת אלומיניום ימשיך ליהנות ממנה גם עוד עשר ועשרים שנים, ולא יידרש להחליפה בתוך מספר שנים ולצרוך חומרים נוספים.

גם כאשר מדובר בפתרונות הצללה אחרים אשר אינם מהווים פרגולה או קונסטרוקציה קבועה, החומרים בהם נעשה שימוש לרוב מתבלים במהרה ועלולים להתפרק לחתיכות קטנות ובלתי מתכלות, דוגמת רשתות צל וברזנטים למיניהם. אלו מתחילים להתפורר לאחר כמה חודשים או שנים של חשיפה לשמש וללחות, ועשויים לזהם את הסביבה ביתר שאת ולאלץ אותנו לחפש אחר פתרונות הצללה חדשים, או פשוט לקנות עוד מאותו הדבר, כסוג של פתרון לטווח הקצר. במקרה של פרגולת אלומיניום בונים את הפרגולה פעם אחת, וזהו – היא תשמש אותנו למשך שנים רבות ולא תתפורר או תתפרק לאחר כמה שנים.

ללא צורך בתחזוקה שוטפת ושימוש בחומרים רעילים

נקודה חשובה נוספת בהקשר זה היא היעדר הצורך בתחזוקה שנתית שוטפת במסגרתה נעשה שימוש בחומרים מזהמים ורעילים שונים. כאן מתבקשת במיוחד ההשוואה לפרגולות עץ – אותן יש לתחזק באופן שוטף (פעם בשנה, בממוצע), ובמסגרת תחזוקה זו יש לשייף את העץ (עם כל הצבע שעליו – מדובר בעבודה מזהמת ביותר…) ולצבוע את הפרגולה מחדש בצבע/שמן מיוחד המגן על העץ מפני השמש ושאר פגעי מזג האוויר. חומרים אלו אינם ידידותיים לסביבה במיוחד, ובכל מקרה מביאים לזיהום מסוים בסביבה, זאת בניגוד לפרגולות אלומיניום. אלו אינם דורשות כל צבע או שמן מיוחד, אין צורך לשייף ולתחזק אותן והאלומיניום עצמו אינו נשחק או מתכלה אל האוויר והאדמה שבסביבה.

בנוסף ליתרונות שצוינו לעיל, פרגולות אלומיניום גם ניתנות למחזור כמעט מלא. אמנם לרוב לא יוצא למחזר את החומר ממנו עשויות פרגולות אלומיניום מפני שהן מחזיקות מעמד לאורך זמן ממושך ביותר, כך שגם לאחר עשרים שנים הן שומרות על המראה שלהן ועדיין ממלאות את הפונקציה לשמה נועדו, כך שאין צורך להורידן ולמחזר את החומר ממנו הן עשויות. אך גם במקרים בהם מחיטים לעשות זאת, מדובר בקורות אלומיניום אשר ניתנות למחזור ושימוש חוזר במלואן. אלומיניום כאמור משתמר בצורה מצוינת לאורך זמן, לכן גם אם מסיבה כלשהי מחליטים להוריד או להחליף את פרגולת האלומיניום שבחצר, ניתן לקחת את החומרים מהם היא עשויה ולהשתמש בהם שוב, וכך למחזר את הפרגולה באופן כמעט מלא.

המגמה החדשה בעולם האדריכלות ועיצוב החוץ

היתרונות של פתרונות הצללה דוגמת פרגולות אלומיניום, גם מההיבט הסביבתי, הן חלק ממה שגורם לתחום זה להפוך לחלק דומיננטי ומרכזי יותר ויותר מהמגמות החדשות המסתמנות בתחומים כמו אדריכלות ועיצוב חוץ (עיצוב גינות, אדריכלות נוף וכו').

נראה כי המאפיינים הירוקים והידידותיים לסביבה של פרגולות אלומיניום כפתרונות הצללה משתלבים בצורה טובה עם המגמה הכללית המשתלטת על יותר ויותר תחומים וענפים בעולם – מגמה הלוקחת בחשבון את ההיבט האקולוגי הרחב יותר, ושואפת לבצע שינויים בהתאם בכיוון זה בכל מקום שרק אפשר. מבחינה זו, מהוות פרגולות אלומיניום לא רק פתרון הצללה פופולארי ביותר בהווה, אלא גם את זה של העתיד הנראה לעין.

לכל סוגי הפרגולות של סקיירופ לחצו בקישור

הלהב 15 חולון