פרגולות אלומיניום כחלק מעולם הבנייה הקלה

פרגולה חשמלית גדולה

בעוד פרגולות אלומיניום הפכו בשנים האחרונות לנפוצות ופופולאריות ביותר בישראל ובעולם המערבי כולו, מבחינות רבות הן משתייכות לתחומים וענפים שונים בעולם האדריכלות, עיצוב החוץ והבנייה. אדריכלים המתאפיינים בסגנונות שונים ביותר הולכים כיום על פרגולה למרפסת העשויה אלומיניום, כאשר אפשרות זו משתלבת היטב במספר סגנונות שונים. אחד התחומים המסקרנים יותר מהשנים האחרונות בעולם הבנייה, תחום בו משתלבות פרגולות אלומיניום בצורה טבעית ואף מתבקשת, הוא תחום הבנייה הקלה. מהי בנייה קלה, מדוע היא פופולארית כיום יותר מאי פעם בעבר וכיצד משתלבות בכל זה פרגולות אלומיניום שונות, כפי שאנו מכירים אותן כאן בישראל מהעשורים האחרונים?

לבנות בית בכמה שבועות ובהוצאה מינימאלית – בנייה קלה

בעוד המונח "בנייה קלה" עשוי לשמש באופנים מעט שונים בהקשרים שונים, באופן רשמי מוגדרת בנייה קלה כבנייה אשר אינה נעשית באמצעות יציקת בטון אחת גדולה ו"רגילה". בפועל, כאשר בוחנים מקרים שונים של בנייה קלה בעולם מגלים כי קיים מגוון של שיטות בנייה שונות הנופלות תחת קטגוריה זו, אך הרעיון העקרוני העומד מאחוריהן הוא זהה – במקום יציקות בטון גדולות ומאסיביות, עבודה עם בלוקים וחומרים כבדים אחרים, בבנייה קלה לרוב מסתפקים ביציקת בטון ראשונית המייצרת משטח חלק ויציב, על גביו בונים את המבנה עצמו, לרוב באמצעות חומרים מתקדמים ושיטות בנייה יציבות אך פשוטות יחסית דוגמת קונסטרוקציית אלומיניום, קירות פנימיים מגבס וכו'. באוסטרליה, לדוגמה, נבנים בתים רבים בשיטה ספציפית זו, והיתרונות שלה הם רבים וברורים – מחירו של בית הנבנה בבנייה קלה נמוך משמעותית ממחירו של בית הנבנה בבנייה "רגילה", זמן הבנייה וההקמה קצר ביותר (כמה שבועות ספורים בלבד עד לקבלת מבנה בסיסי וראשוני אליו ניתן להיכנס לגור) וכו'.
מלבד ליתרונות הכלכליים הברורים, בנייה קלה "מתכתבת" בצורה טובה יותר עם בר קיימות ועם שמירה על הסביבה – את יציקות הבטון המאסיביות והנצחיות מחליפים חומרים מתקדמים, קלים ופשוטים להרכבה, וגם לפירוק במידת הצורך.
בית הנבנה בבנייה קלה עונה על בעיות קשות בפניהן ניצבים אנשים רבים אשר חסרים את הכסף ואת הזמן לבנות בית בבנייה רגילה, אשר יקרה כאמור פי כמה וכמה מבנייה קלה.
בעוד בישראל בנייה קלה אינה נפוצה במיוחד, ביותר ויותר מדינות בעולם ניתן למצוא סגנון בנייה זה.

אלומיניום כחומר גלם מרכזי – פרגולות אלומיניום ובנייה קלה

אחת האינדיקציות הראשונות והברורות ביותר לכך שפרגולות אלומיניום למיניהן מהוות פתרון מתבקש עבור עולם הבנייה הקלה היא כי האלומיניום עצמו משמש כחומר גלם מרכזי בעולם הבנייה הקלה. כאשר חושבים על כך, זה רק מתבקש – אלומיניום היא מתכת קלה ביותר מבחינת המשקל, אך עמידה וחזקה ביותר ביחס למשקלה. לכן, רק טבעי כי חומר גלם משובח זה ישמש גם במערכים של בנייה קלה של מבנים ובתים. ואכן, כפי שצוין לעיל, במדינות כמו אוסטרליה וארצות הברית ניתן למצוא בתים רבים הנבנים בבנייה קלה, מהירה, איכותית וזולה יחסית, כאשר הקונסטרוקציה העיקרית המרכיבה את המבנה עצמו עשויה אלומיניום.
לכן, ברור הרבה יותר מדוע פרגולה למרפסת העשויה אלומיניום היא הפתרון המתבקש עבור בתים הנבנים בבנייה קלה – גם את הפרגולה הזו ניתן להקים במהירות יחסית (אנשי המקצוע המתמחים בתחום זה יכולים לספק פרגולות אלומיניום איכותיות בגדלים ובקונפיגורציות שונות בתוך כמה ימים ספורים), היא עשויה מחומר קל ועמיד אשר צפוי להחזיק מעמד לאורך שנים רבות, ובדומה לחלקים מרכזיים אחרים בבית הנבנה בבנייה קלה, גם את פרגולת האלומיניום אין צורך לתחזק באופן שוטף בשום צורה משמעותית.
ואכן, לא חסרות דוגמאות מחו"ל של בתים בבנייה קלה אליהם מצטרפת פרגולת אלומיניום מרשימה בחוץ הבית, על מנת להשלים את המרפסת או החצר באותו סגנון בנייה.

ובאופן כללי ומופשט יותר, ניתן להבין את הרעיונות העומדים בבסיס של הבנייה הקלה ובבסיס התחום של פרגולות אלומיניום כזהים – בשני התחומים נעשה שימוש באלומיניום על מנת ליצור מסגרת, בסיס או קונסטרוקציה חזקה, עמידה בפני תנאי מזג האוויר השונים וקלה מבחינת משקלה, ועל גבי בסיס/קונסטרוקציה זו בונים את שאר המבנה. באופן הסתכלות זה, ניתן לראות את פרגולות האלומיניום כחלק מעולם הבנייה הקלה, החלק הנוגע לעיצוב החוץ, החצר והמרפסת של בתים בבנייה קלה.

סגירה באמצעות פרגולת אלומיניום כהמשך ישיר של הבית

במקרים רבים משמשות פרגולות אלומיניום על מנת להרחיב באופן ישיר את שטח הבית הנבנה בבנייה קלה. מכיוון שסגנון בנייה זה, מאלומיניום, משותף הן למבנים הנבנים בבנייה קלה והן לפרגולות עצמן, מדובר כאמור בהמשך ישיר של הבית, מבחינות רבות.
לכן, בוחרים אנשים רבים הבונים את ביתם בבנייה קלה, להשתמש בפרגולת האלומיניום על מנת להמשיך ולהרחיב את ביתם ה"קל". פרגולה שכזו, אשר ניתנת לסגירה באמצעות זגוגיות היא דוגמה טובה. בארץ אנו קוראים לסוג זה של סגירה "סגירת חורף", אך במקומות רבים בעולם בונים חדרים קבועים בצורה כזו, חדרים אשר הופכים לחלק בלתי נפרד מהבית עצמו. בכך, משמשות פרגולות אלומיניום כנדבך וחלק בלתי נפרד מתחום הבנייה הקלה – הן מספקות תשתית נוספת עליה נבנים חלקים של הבית, באותו אופן בו בונים בבנייה קלה את הבית כולו על גבי קונסטרוקציית אלומיניום.

לסיכום, ניתן לראות בפרגולות אלומיניום חלק בלתי נפרד מעולם הבנייה הקלה. שני תחומים אלו בהחלט חולקים לא מעט מאפיינים ויתרונות מהותיים, אשר הופכים אותם לפופולאריים ונפוצים יותר ויותר בעולם כולו. נקווה לראות גם בתים ומבנים בבנייה קלה אמיתית בישראל בעשורים הקרובים. בעוד כיום מבנים אלו אינם נפוצים בארץ באופן בו הם נפוצים בחו"ל, יותר ויותר ישראלים הופכים מודעים לאפשרות זו, בין היתר על ידי כך שהם נחשפים לפתרונות כמו פרגולת אלומיניום, פתרונות החולקים כאמור מאפיינים בסיסיים רבים עם בנייה קלה.

הלהב 15 חולון