פרגולת אלומיניום כפתרון הסביבתי לקירוי בעולם אדריכלות החוץ

פרגולת אלומיניום למרפסת שמש

המודעות לנושא הסביבתי ולצרכה של החברה האנושית במציאת פתרונות ידידותיים לסביבה בכל תחומי החיים הולכת ועולה בצורה חדה בשנים האחרונות, כאשר כבר ברור מעבר לכל ספק סביר כי פעילות האדם מביאה במהירות להרס המערכת האקולוגית. לכן, אנחנו רואים יותר ויותר פתרונות המוגדרים כ"ירוקים" וידידותיים לסביבה במגוון תחומים, החל מסוגי המזון שאנחנו אוכלים ועד לאופי התחבורה או לפתרונות אריזה שונים. גם בעולם האדריכלות ועיצוב הפנים והחוץ קיים כיום דגש מהותי על תכנון ועיצוב סביבתיים. בעוד אנשים רבים אינם מודעים לכך, פרגולות אלומיניום נחשבות מבחינות רבות לפתרון קירוי ידידותי לסביבה הן עבור בתים פרטיים והן עבור דירות, עסקים, מבנים ציבוריים רחבי ידיים ועוד. מה הופך פרגולות אלומיניום לידידותיות לסביבה?

חומרים עמידים לטווח הארוך ותחזוקה שוטפת מינימאלית

כמה מאפיינים מרכזיים ומהותיים של פרגולות אלומיניום הם שהופכים אותם לפתרונות הצללה וקירוי "ירוקים" ידידותיים לסביבה, במיוחד בהשוואה לאלטרנטיבות המרכזיות הקיימות כיום בשוק.
אחד מאותם מאפיינים הוא העמידות של האלומיניום לאורך זמן. מתכת זו היא למעשה חומר חזק ועמיד ביותר, הן בפני פגעי מזג האוויר (האלומיניום אינו מחליד ואינו נפגע כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש) והן בפני מפגעים פוטנציאליים אחרים. לכן, במבנים העשויים מאלומיניום אין כמעט אף פעם צורך בחידוש החומר ובשימוש בחומר נוסף. כאשר מדובר בפרגולה, אשר תפקידה הוא לספוג את קרני השמש ולהגן עלינו מפניה, העובדה כי מדובר בחומר עמיד אותו אין צורך לשפץ או להחליף מדי תקופה מהווה חיסכון אדיר בחומרים. ניתן להבין זאת טוב יותר בהשוואה לאלטרנטיבה העיקרית לפרגולות אלומיניום – פרגולות עץ. אותן יש להחליף לחלוטין מדי כמה שנים, כמו גם לשמן ולתחזק באופן שוטף מדי שנה. זה מביא אותנו למאפיין מהותי נוסף של פרגולות אלומיניום, וזו העובדה כי לא רק שאין צורך להחליף את החלקים המרכיבים את הפרגולה עצמה, אלא כי גם כמעט ואין כל צורך בתחזוקה שוטפת. בעוד במקרה של פרגולות עץ יש צורך בשימוש בשמן מיוחד על מנת להגן על העץ מפני שמש, גשם ומזיקים שונים (וגם אז – תחזוקה שוטפת עם שמן מחזיקה מעמד רק למשך כשנה אחת בלבד…), במקרה של פרגולת אלומיניום איננו נדרשים להשתמש באף חומר על מנת לתחזק את הפרגולה באופן שוטף. כל כולה עשויה מחומרים עמידים לאורך זמן, ולכן ברגע שהיא מוקמת – אין צורך בעבודה או בחומרים על מנת לתחזק אותה ולשמור אותה מתפקדת לאורך זמן.

בסיס לבנייה קלה

מאפיין נוסף של פרגולות אלומיניום אשר הופך אותן לפתרון ידידותי לסביבה בכל הקשור לאדריכלות ועיצוב חוץ, היא העובדה כי פרגולות אלו משמשות כבסיס לבנייה קלה ולהרחבה של המבנה. דוגמה טובה לכך היא סגירת חורף לפרגולה – על הבסיס של פרגולת אלומיניום סגורה (או בעלת אפשרות לסגירה מלאה של החלק העליון) מוסיפים זגוגיות המשמשות כקירות, ומקבלים סגירה של חלל נוסף בו ניתן להשתמש כחדר לכל דבר ועניין גם בתקופת החורף.
כך, פרגולות אלומיניום משמשות כבסיס לבנייה קלה, פשוטה, יעילה וגמישה במיוחד. לכך יש כמובן השלכות סביבתיות רבות – במקום לבנות מבנים שלמים המצריכים חפירה, הנחת יסודות וקיבוע של אותו אזור (ברגע שבניתם בנקודה מסוימת מבנה קבע, אין יותר אפשרות לשנות למשך שנים רבות), משתמשים בפרגולת האלומיניום כקונסטרוקציה איכותית ליצירת סגירה שמנית או קבועה, אך כזו אשר אינה מהווה מבנה קבע. פתרון זה מאפשר לבתים ועסקים רבים ליהנות מאותו חלל גם בתקופת החורף, במקום לבנות עוד ולהרחיב את מבנה הקבע הקיים.

הלהב 15 חולון