האם הסקיילייט בדרך להפוך לסטנדרט בישראל?

סקיילייט בבית פרטי

בשנים האחרונות ניתן לראות יותר ויותר חלונות גג בישראל – "סקיילייט" בשמו המקורי, המהווה חלון הנפער בגג הבית ומספק הצצה אל עבר השמיים, מאפשר כניסה של אור השמש הטבעי אל פנים המבנה וכו'. אמנם סקיילייט, המכונה בארץ גם – גג זכוכית, אינו עניין חדש בארץ (למשל, ניתן היה למצוא סקיילייטים מרשימים ביותר במרכזי קניות וקניונים מרכזיים בישראל כבר לפני כמה עשורים טובים), אך נראה כי בעשור האחרון הוא מתחי לצבור מעמד מחודש של מוטיב עיצובי ואדריכלי מרכזי. האם אותו גג זכוכית מרשים בדרך להפוך לסטנדרט מבחינת עיצוב פנים ואדריכלות בישראל?

כניסת אור טבעי, הרחבת המרחב הביתי ועוד – מדוע כולם מעוניינים בסקיילייט?

על מנת לנסות ולהבין האם הסקיילייט אכן בדרכו להפוך לסוג של סטנדרט חדש בבתים פרטיים ודירות גג בישראל בעשורים הקרובים, יש להבין קודם כל מדוע הוא כל כך פופולארי מלכתחילה. כבר רמזנו על חלק מהיתרונות המשמעותיים של חלון גג במבנה, בין אם מדובר בבית פרטי, דירת גג, מרכז מסחרי, מבנה ציבורי או כל סוג אחר של מבנה – בראש ובראשונה מדובר באפשרות של כניסת אור שמש טבעי אל פנים המבנה, מה שמשנה את האווירה הכללית בו ומאפשר תאורה טבעית ונעימה יותר, כמו גם הוזלה של עלויות האנרגיה בכל הנוגע לתאורה באותו מבנה.

אך מעבר לחלון גג סטנדרטי, מרובע ופשוט, ניתן לבחור בסוגים רבים, מגוונים ומרהיבים ביותר של סקיילייט, כאשר במקרים רבים ניתן ממש לתכנן ולעצב את סוג וצורת חלון הגג לפי הזמנה, ולהתאימו לכל חזון שהיה לנו בנוגע למראה הפנימי של המבנה. החל מחלון גג משולש קטן המאפשר מבט אל הכוכבים או השמיים הכחולים ותו לא ועד לסקיילייט המפואר המהווה את כל שטח הגג של קניון עזריאלי בתל אביב (לדוגמה) – מדובר בפתרון אדריכלי במציע לנו מגוון עצום של אפשרויות אסתטיות ופונקציונאליות גם יחד.

פיצ'ר שכל אחד היה מעוניין בו בביתו

כעת, כאשר אנחנו מבינים טוב יותר את המאפיינים הבסיסיים והיתרונות המובנים של הסקיילייט אשר הופכים אותו לפופולארי כל כך, ניתן לנסות ולהעריך בצורה טובה יותר האם חלונות הגג אכן נמצאים בדרכם להפוך לסטנדרט של ממש בישראל.

התשובה היא כמובן לא חד משמעית ולעולם לא ניתן לחזות בוודאות מה צפוי לקרות, אך המגמה הולכת ומתגברת לכיוון השימוש בסקיילייטים בארץ. אולי זה ריבוי הימים השמשיים ואולי סיבה אחרת, אשר הופכת את גגות הזכוכית למבוקשים ונפוצים כאן יותר ויותר, וייתכן כי בעתיד נראה אותם כבר בכל בניין חדש שייבנה…

הלהב 15 חולון