השפעת הסקיילייט על בריאות הגוף והנפש במבט מדעי

סקיילייט לפטיו

אינספור מילים כבר נכתבו על חלונות גג (המוכרים גם כגגות זכוכית או בפשטות – "סקיילייט") ועל יתרונותיהם השונים. בנושא זה נערכו גם דיונים בין מדענים ואנשי מקצוע מתחומים שונים, דיונים אשר עוסקים בהשפעתו של חלון הגג על בריאות הגוף והנפש וממחישים את החשיבות של פתרון אדריכלי פופולארי זה.

לפני מספר שנים התכנסו כמה מאות מדענים מובילים מתחומים רלבנטיים שונים לסימפוזיון בינלאומי אשר נערך בשוויץ, ועסק בין היתר בהשפעה של אור על חיי היומיום שלנו, וספציפית על ההשפעה של סקיילייט – גג הזכוכית המאפשר כניסה של אור טבעי ישירות אל פנים המבנה. הדיונים בנושא היו מקצועיים ומעמיקים, ועסקו בין היתר בנושאים כמו פרודוקטיביות ופריון במקומות עבודה בהם קיימת גישה ישירה לאור טבעי לאורך כל היום, המקצבים הקבועים בהם אנו נוהגים לעבוד במקום העבודה והאופן בו הם מושפעים מהאור באותה סביבה, היבטים בריאותיים שונים של כמות האור הטבעית אליה נחשפים במהלך היום ועוד.

התמונה העולה מדיונים אלו מאששת את מה שידוע לרבים באופן אינסטינקטיבי או באמצעות השכל הישר – היחשפות יומיומית מבוקרת לאור טבעי, כלומר – אור השמש, עושה לנו טוב הן מבחינה פיזיולוגית והן מבחינה נפשית.

יתרונות בריאותיים מוכחים להיחשפות יומיומית לאור השמש – חלונות סקיילייט

בפן הפיזיולוגי של הדיון קל ומתבקש במיוחד לזהות את ההשפעה הישירה והמצטברת של היחשפות יומיומית לאור השמש, על הגוף שלנו. כולנו לומדים כבר מגיל צעיר כי היחשפות ישירה ומבוקרת לאור השמש הוא חשוב לבריאותנו, למשל לייצור מספק ותקין של ויטמין D. בעוד במדינות רבות אשר אינן זוכות ליותר מדי ימי שמש מדי שנה (דוגמת מדינות צפון אירופה) נדרשים התושבים לקחת תוספי ויטמינים ולקבוע תורים תקופתיים למיטות שיזוף ותחליפי שמש אחרים, בישראל התברכנו בלא מעט ימים שמשיים מדי שנה, וחבל שלא לנצל זאת גם מבחינה בריאותית, במיוחד אם אנחנו נמצאים במקומות סגורים רוב היום (מה שנכון לגבי מרבית האנשים). לכן, סקיילייט במקום העבודה או בבית יכול לספק לנו יתרון משמעותי – חשיפה יומיומית לאור השמש, במקום להיות סגורים כל היום עם אור מלאכותי בלבד, וליהנות מהשמש רק בסופי שבוע…

כמובן שחשיפה מוגברת לאור השמש עלולה להיות מזיקה, ולא רק מועילה, ולכן חשוב כי החשיפה לשמש תהיה מבוקרת ומסוננת במידה מסוימת. חלון סקיילייט מאפשר כאמור לאור השמש הטבעי להיכנס לפנים המבנה, אך מסנן חלק מהקרניים ומגן עלינו מפני ההשפעות המזיקות והבלתי רצויות של קרינת השמש.

השפעה נפשית מצטברת שלא ניתן להכחיש – אור השמש והאפקט הנפשי

מלבד ליתרונות הפיזיולוגיים של היחשפות מבוקרת ויומיומית לאור השמש, קיימים גם יתרונות נפשיים מוכחים וברורים ביותר, לפחות כיום אחרי עשרות שנים של מחקרים בנושא ועלייה הדרגתית אך ניכרת במודעות הציבורית לנושא.

כיום כבר ברור לכל מי שמתעמק בנושא כי לאור השמש השפעה ישירה ומשמעותית על מצבנו הנפשי. ניתן כמובן לציין מחקרים ועובדות מאקרו שונות דוגמת אחוזי הדיכאון וההתאבדות הגבוהים הנרשמים באופן עקבי במדינות בהן אין יותר מדי ימים שמשיים (וספציפית במדינות אשר נמצאות בחושך למשך מספר חודשים ברציפות במהלך החורף), אך מספיק לפקוח את העיניים למה שמתרחש סביבנו ולאופן בו אנו עצמנו מרגישים בהקשר זה – רובנו נוטים לחוות יותר דכדוך ודיכאון במהלך חודשי החורף, ומתמלאים בחיות וחדווה מחודשת כאשר האביב מתחיל לתת את אותותיו.

ההיגיון הפשוט והיומיומי הזה מגובה כאמור באינספור מחקרים אשר מראים כי ללא כל צל של ספק, רמת החשיפה שלנו לאור השמש משפיעה ישירות על מצב רוחנו היומיומי, ובאופן מצטבר על מצבנו הנפשי הכללי. ככל שיש יותר אור טבעי בחיינו, פשוטו כמשמעו, כך מצב הרוח היומיומי שלנו משתפר ומצבנו הנפשי הכללי מושפע גם כן לטובה.

לכן, ההשלכות הנפשיות של התקנת סקיילייט בבית, במקום העבודה או בכל מקום אחר בו מבלים אנשים כמויות גדולות של זמן על בסיס יומיומי הן ברורות ומתבקשות. לדוגמה, מקום עבודה בו קיים חלון גג, ולכן נכנס אור שמש טבעי לחלל העבודה לאורך היום כולו, יתאפיין בעובדים בריאים, נמרצים ושמחים יותר. זה אולי נשמע כמו מסקנה ישירה מאוד ופשטנית, אך כאמור כיוון מחשבה זה מגובה על ידי מדענים מתחומים שונים ובאמצעות אינספור מחקרים שנעשו בסביבות עבודה וסביבות ביתיות גם יחד, והוכיחו מעל לכל צל של ספק כי השפעת אור השמש הישירה על הנפש שלנו היא משמעותית וניתנת לזיהוי.

ההשפעה המשולבת של חלונות גג וסוגי סקיילייטים למיניהם על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו גם יחד כבר מזמן מחוללת השלכות ממשיות בעולם האדריכלות ועיצוב הפנים, ובמדינות שונות(במיוחד מדינות אירופה) מכירים בחשיבות של אלמנט זה בסביבות בהן מבלים אנשים שעות מדי יום. למעשה, מדובר בתנועה של ממש אשר קוראת להוסיף סקיילייט מסוג זה או אחר למבנים ציבוריים חדשים הנבנים כיום, כמו גם מבנים מסחריים למיניהם.

נקווה לראות בשנים הקרובות יותר ויותר בניינים עם סקיילייטים אשר גם יביאו להשפעה נרחבת על בריאות גופם ונפשם של האנשים המתגוררים ועובדים בבניינים אלו.

הלהב 15 חולון