השקעה חד פעמית והנאה ארוכת טווח – גגות זכוכית

סקיילייט במלון

כאשר אנחנו מתכננים ובונים בית, דירה או כל מבנה באשר הוא, אנחנו תמיד מחפשים אחר דברים קטנים או גדולים שנוכל להוסיף למבנה זה על מנת להפוך אותו לנעים ואסתטי יותר, לייחודי ומזמין, כך שמי שצפוי לאלכס אותו ייהנה לשהות בו וישמח להישאר לטווח הארוך. בדיוק לשם כך שוכרים את שירותיהם של אדריכלים ומעצבים למיניהם, אשר יסייעו לנו להכניס אלמנטים כאלו ואחרים הן למבנה עצמו והן לעיצוב הפנימי והחיצוני שלו, במטרה להפוך אותו למקום נעים ומזמין כמה שיותר. כיצד יכול גג זכוכית לשמש אותנו בהקשר זה? מהם היתרונות של סקיילייט בבית או במקום העבודה וכיצד הוא משמש את האנשים המשתמשים במבנה זה בטווח הארוך?

חלון במקום לא שגרתי ובעל פופולאריות עצומה בעולם

גג זכוכית, או בשמו הקליט יותר – סקיילייט, הוא פשוט חלון הממוקם באופן בלתי שגרתי יחסית. במקום בקירות הבית, חלון זה ממוקם בגג, ומאפשר הצצה עילית אל השמיים או הנוף הנשקף מזווית זו. ניתן למצוא סוגים רבים ושונים של גגות זכוכית, דוגמת חלון גג שטוח, סקיילייט עגול או גג זכוכית המעוצב בצורה פרטיקולארית על מנת להתאים לאותו מבנה ספציפי באופן מושלם, כמו שקורה פעמים רבות במרכזי קניות ומבנים ציבוריים גדולים ומושקעים בהם ניתן למצוא גג זכוכית מרהיב ומרשים במיוחד, לא בהכרח בצורה אחת מסוימת וברורה.

אותו חלון גג הממוקם במיקום הלא שגרתי במבנה קיים בעולם האדריכלות כבר עשרות שנים, אך נראה כי בשנים האחרונות הולך ותופס פופולאריות רבה יותר ויותר, וניתן לדוגמה למצוא כיום בארץ מגוון עצום של גגות זכוכית מסוגים שונים, הן בבתים פרטיים והן במקומות ומבנים ציבוריים או מסחריים. מעצבים ואדריכלים שונים עשויים להסביר את התעוררות העניין המחודשת הזו בסקיילייט בדרכים שונות ובהתאם לתפיסות שונות, וייתכן כי אין סיבה אחת ויחידה וגורמים רבים ושונים גורמים לשובו של גג הזכוכית לעולם הבנייה והאדריכלות המקומי והעולמי. מה שחשוב זה כי מדובר באלמנט בעל פופולאריות עצומה בעולם כיום ובישראל במיוחד, בין השאר מפאת היתרונות המהותיים שהוא מספק לנו בטווח הארוך.

תאורה פנימית טבעית לחלל המבנה

היתרון המרכזי והגדול ביותר של סקיילייט, במיוחד במדינה שמשית כמו ישראל, הוא כי חלון זה מאפשר לאור השמש הטבעי לחדור לפנים המבנה, ובכך מספק בעצם תאורה פנימית טבעית מדי יום, מה שלא ניתן למצוא כמעט בכלל בבניינים ובתים כיום, במיוחד כאלו הממוקמים באזורים עירוניים. חלון גג מהווה צוהר לאור הטבעי של השמש לחדור פנימה ולהפוך את פנים המבנה למואר ומאיר פנים, ובכך עונה על כמה צרכים שונים, כולם רלבנטיים לשימוש במבנה בטווח הארוך –

יתרון עיקרי ומהותי ביותר הוא החיסכון בתצרוכת החשמל. מכיוון שהסקיילייט מאפשר להכניס את אור השמש וליצור תאורה פנימית טבעית לאורך כל שעות היום, כמות התאורה המלאכותית הנדרשת יורדת משמעותית, וכך נוצר חיסכון משמעותי בחשבון החשמל ומתקבלת תרומה של ממש לאיכות הסביבה (עקב היעילות האנרגטית המשודרגת…). בעוד חיסכון על תאורה אינו נשמע לרובנו כמו חיסכון משמעותי או מורגש במיוחד, כדאי לשקול את הסוגיה הזו בחשיבה ארוכת טווח – בחלל מגורים או עבודה בו אנו משתמשים לטווח הארוך ולמשך שנים רבות, חיסכון בחשבון החשמל מדי חודש בחודשו, גם אם מדובר בחיסכון מזערי יחסית, מצטבר לאורך זמן לכדי סכומים בלתי מבוטלים כלל וכלל. כאשר מדובר במבנה גדול ורחב ידיים דוגמת מרכז קניות או מבנה של מוסד ציבורי זה או אחר, החיסכון החודשי בהוצאות חשמל עבור תאורה הופך משמעותי הרבה יותר, וכאשר מחשבים זאת לטווח הארוך של שנים ועשרות שנים קדימה, מתקבל חיסכון עצום ומשתלם ביותר.

לצפיה בסוגי סקיילייט היכנסו לכאן

בראייה ארוכת טווח ניתן להבין בצורה מוחשית וברורה יותר את היתרונות המשמעותיים שיכולים גגות זכוכית לספק עבורנו – כאשר מדובר במבנה אשר השימוש בו מתוכנן מראש לטווח הרחוק ולשנים רבות קדימה, הוספת מקור תאורה טבעי משמעותי כמו זה המתקבל מתקרת סקיילייט גדולה היא פעולה חסכונית ומשמעותית מבחינה כלכלית.

כמובן שגם מבחינה אסתטית מדובר בהשקעה חד פעמים, ובהנאה ארוכת טווח של שנים רבות קדימה. חלונות גג הם אלמנטים מרהיבים בעיצוב הפנים, הן מבחינת הנוף שהם פותחים לשמיים והן מבחינת האור הטבעי והמרענן שהם מאפשרים להכניס למבנה.

היכנסו לכאן לקבלת מידע נוסף אודות הצללה

הלהב 15 חולון