חלון גג זכוכית – עולם של אפשרויות

סקיילייט במלון ישרוטל אוריינט

ותר ויותר ישראלים מכירים בשנים האחרונות את המושג – "גג זכוכית", המוכר גם כ – "חלון גג", או בפשטות – סקיילייט. בעוד גגות זכוכית נפוצים בישראל כבר כמה עשרות שנים טובות, נראה כי רק ממש במהלך העשור האחרון זוכה אלמנט עיצובי – אדריכלי זה לתשומת הלב המלאה לה הוא ראוי, והופך להיות ממש סוג של טרנד נפוץ בעולם האדריכלות ועיצוב הפנים. בקטע הבא נסקור בקצרה את המאפיינים של גגות זכוכית ומה הופך גג רגיל לסקיילייט לכל דבר ועניין, וננסה להבין גם את האפשרויות הרבות והשונות העומדות לבחירתנו כאשר אנו מתעניינים בחלון גג עבור מבנה זה או אחר, אפשרויות המהוות עולם ומלואו אותו רבים עדיין אינם מכירים לעומק –

גגות זכוכית – מאפיינים וסיבות להיותם פופולאריים

נתחיל עם סקירה קצרה של תחום גגות הזכוכית – מהם בעצם? מהם מאפייניהם ויתרונותיהם וכיצד אלו הופכים אותם לפופולאריים כל כך?

חלון גג, כשמו כן הוא, מהווה חלון הנפער בגג המבנה במקום בקירותיו החיצוניים. הרעיון הוא פשוט מאוד – במקום החלון המוכר והנפוץ שכולנו לומדים לזהות כבר מילדות, חלון באחד מקירותיו החיצוניים של הבית לרוב, במקרה זה מדובר באותו חלון בדיוק (או חלונות מעט שונים – מיד נגיע לכך), רק שבמקום בקיר החיצוני הוא ממוקם בגג הבית, כך שאנחנו מקבלים למעשה חלון תקרה, באזור אסטרטגי זה או אחר של הבית.

אחד המאפיינים המרכזיים והחשובים ביותר של חלון גג הוא העובדה כי חלון זה מאפשר לכניסה ישירה של קרני שמש ואור טבעי לתוך המבנה, וכך מאפשרים להציף את פנים המבנה באור לאורך כל שעות היום. מלבד לעובדה כי רובנו מעדיפים אור שמש טבעי על פני אור "מלאכותי" של מנורות, מדובר גם בתוספת משמעותית של אור אשר מפחיתה את הצורך בתאורה מלאכותית, ולכן מציעה גם חיסכון אנרגטי בלתי מבוטל. במיוחד במדינה כמו ישראל, בה כמות ימי השמש השנתיים היא מהגבוהות בעולם, חלון גג המאפשר מעבר ישיר של אור השמש לפנים המבנה מהווה יתרון משמעותי שחבל לפספס.

מעבר לחיסכון האנרגטי והכנסת האור הטבעי, סקיילייט הוא פשוט אלמנט אסתטי אטרקטיבי, כזה שכמעט כל אדריכל או מעצב פנים אוהבים. למה? לא בטוח שניתן לענות על כך במילים. אבל סביר מאוד להניח שתוכלו להזדהות בעצמכם – נסו לבחון את התמונות כאן באתר של סקיילייטים שלנו שכבר קיימים, או שפשוט גשו לאחד ממרכזי הקניות או המבנים הציבוריים האחרים בהם קיים גג זכוכית כבר שנים רבות (דוגמת קניון עזריאלי בתל אביב, כמו גם אינספור מוקדים נוספים המפורטים כאן באתר), ותוכלו להיווכח בעצמכם כי את האסתטיות והאטרקטיביות של גגות זכוכית אלו אין צורך להסביר…

סקיילייט עגול, חלון גג שטוח ועוד – אפשרויות רבות ומגוונות בתחום

לאחר שהבנו באופן כללי את המאפיינים והיתרונות העיקריים של חלון גג זכוכית, כדאי להבין כי מדובר בתחום עשיר ומפורט, בו ניתן למצוא מגוון רחב של אפשרויות שונות. כאמור, סקיילייט וגגות זכוכית בכלל אינם המצאה חדשה במיוחד, לא בארץ ולא בעולם. לכן, מדובר בתחום בו ניתן למצוא כיום מגוון רחב של דגמים, עיצובים ואפשרויות שונות, כאלו המתאימות לסוגים שונים של מבנים ולאזורים שונים בארץ או בעולם.

סקיילייט עגול, למשל, מהווה אלמנט עיצובי שקשה להתעלם ממנו, ומלבד לאור הטבעי שהוא מכניס למבנה וכו' מדובר באלמנט אסתטי מרשים לכל דבר ועניין, כזה המוסיף עניין לבית בפני עצמו, והופך כל משרד ליוקרתי הרבה יותר.

בעוד לאנשים, בתים או אזורים מסוימים יתאים במיוחד סקיילייט עגול, עבור רבים אחרים יתאים חלון גג פונקציונאלי יותר, דוגמת חלון גג שטוח, בו בטח נתקלתם לא פעם (גם אם לא הייתם מודעים לכך שמדובר ב"גג זכוכית" או "סקיילייט"…).בנוסף לחלון גג שטוח או לסקיילייט עגול, ניתן למצוא סקיילייט נפתח ונסגר או סקיילייט קבוע, כמו גם עיצובים רבים ושונים הנבדלים ביניהם בעיקר בצורה, ולא במהות. כך גם במקומות ציבוריים ומבנים רחבי ידיים דוגמת קניונים ומרכזי קניות למיניהם, שם נוכל למצוא פעמים רבות סקיילייט מיוחד במינו ומרהיב במיוחד המעוצב כל כולו פרטנית עבור מבנה ייחודי זה.

כלומר, תחום זה של גגות זכוכית מציע אפשרויות רבות ומגוונות, אשר לכולן מאפיינים בסיסיים זהים (מדובר בחלון גג המותקן באחד מאזורי הגג בבית או במבנה ומאפשר כניסה ישירה של אור טבעי), אך נבדלים אחד מן השני בפרטים השונים, דוגמת הצורה, הגודל, האפשרות או חוסר האפשרות לפתוח את החלון ועוד.

מה המסקנה מכל זה? כי בין אם אתם מתעניינים עבור בית, דירה הנמצאת בקומה העליונה בבניין, חלל עבודה ומשרדים או כל סוג אחר של מבנה, סביר מאוד להניח שתוכלו למצוא את גג הזכוכית המתאים וה"נכון" ביותר ספציפית עבור מבנה זה.

לקבלת ייעוץ מקצועי ופרטני אתם מוזמנים בהחלט ליצור קשר – נשמח לבחון את הנתונים הפרטניים של הבית/משרד שלכם, ולייעץ איזה סוג סקיילייט עשוי להתאים ספציפית עבורכם.

הלהב 15 חולון