להוסיף כיוון אוויר נוסף לבית – סקיילייט נפתח

סקיילייט חשמלי

אחת הקטגוריות בהן מתארים דירות ובתים אשר עומדים למכירה היא מספר כיווני האוויר שניתן למצוא באותו מרחב. המונח "כיווני אוויר" מתייחס לרוב לכיוונים השונים בבית בהם ניתן למצוא חלונות ומפתחים שונים בקירות (דוגמת דלת יציאה למרפסת, למשל), כיוונים מהם יכול להיכנס אוויר אל הבית ולצאת ממנו, מהם נכנס אור טבעי אל הבית ומהם נשקף נוף זה או אחר. ככל שישנם יותר כיווני אוויר – כך טוב יותר והדירה שווה יותר. כולנו מעוניינים בכמה שיותר אופציות לפתוח את הבית שלנו כלפי חוץ, לאפשר לו להתאוורר ולהיות מואר על ידי אור השמש הטבעי, להשקיף לנוף וכו'. בעוד באופן מסורתי ארבעה כיווני אוויר היוו על פי רוב את המקסימום האפשרי, כיום ניתן ליצור כיוון אוויר משמעותי נוסף וזאת על ידי סקיילייט נפתח.

מהו סקיילייט נפתח?

המושג "סקיילייט" או "גג זכוכית" הוא כיום נפוץ ומוכר מאוד יחסית למה שהיה רק לפני עשר או עשרים שנים. עם זאת, רבים עדיין אינם מכירים את המונח ואינם מקשרים בינו לבין גגות הזכוכית שהם רואים באינספור בתים, דירות ומקומות מסחריים וציבוריים דוגמת מרכזי קניות ובנייני ממשלה.

הכוונה במונח "סקיילייט" היא כמובן לחלון גג – חלון הממוקם בגג המבנה ופונה לכיוון השמיים, לעיתים בזווית זו או אחרת ולעיתים ישירות כלפי מעלה. בעשורים האחרונים נעשה כאמור שימוש נרחב ביותר בסקיילייטים למיניהם בעולם האדריכלות הישראלי, כמו גם במדינות רבות אחרות בעולם, כאשר חלק מהסיבות לפופולאריות של הסקיילייט נובעות מהיתרונות הפרקטיים השונים שמציע פתרון זה – סקיילייט מאפשר כניסה של אור טבעי ישיר אל פנים הבית וכך הופך אותו למואר הרבה יותר, גם ובעיקר בתקופות החורף והסתיו. בנוסף, הוא פותח לנו פתח ישירות אל השמיים והופך אותם (ואולי עצים וצמחייה הנשקפים מבחוץ) לחלק מהנוף הנשקף מבעד לחלונות הבית בכל רגע נתון. אפילו בשעות הלילה מאפשר הסקיילייט לשבת בבית ולהביט על הכוכבים – ללא ספק יתרון שרבים היו שמחים ליהנות ממנו בביתם.

בעוד קיימים סוגים רבים ושונים של חלונות גג (או "גגות זכוכית"), סקיילייט נפתח הוא פשוט חלון מסוג זה אשר גם ניתן לפתיחה. במקרה זה, מצטרפים יתרונות נוספים לרשימה, דוגמת האפשרות להכניס ולהוציא אוויר אל הבית דרך הגג, וכך לאוורר אותו בצורה טובה יותר. בקיץ, כאשר פנים הבית מתחמם, האוויר החם מטפס למעלה ובמידה ויש לו מקום לצאת ממנו, זה מסייע גם למיזוג ואוורור הטבעי של הבית, כך שקל יותר לשמור בו על טמפרטורה נעימה גם ללא מיזוג אינטנסיבי ורציף.

סקיילייט כאלמנט אשר מעלה גם את ערך הנכס

גג זכוכית נפתח מהווה כאמור הרבה יותר מגימיק עיצובי או מאלמנט אסתטי גרידא, אלא מתאפיין גם ביתרונות פונקציונאליים רבים ומשמעותיים דוגמת אלו שהוזכרו לעיל. מסיבה זו, חלון גג נפתח שכזה ידוע גם כאלמנט אשר מעלה בפועל את ערך הנכס, בין אם מדובר בנכס מושכר ובין אם בשווי המוערך של נכס המשמש את בעליו למגורים (או כמשרד).

סקיילייט נפתח למעשה מספק כיוון אוויר נוסף למבנה, ולכן משמעותי מבחינת היכולת לאוורר אותו, להאיר את פנים המבנה ללא תאורה מלאכותית (או בשימוש כמה שיותר מצומצם בתאורה מלאכותית) ולייצר אווירה פתוחה של מרחב, גם בחללים קטנים יחסית. במידה ומוכרים בית או דירה בהם סקיילייט נפתח גדול או קטן, בצורה סטנדרטית או מיוחדת – מדובר בתוספת מבורכת מבחינת כל מי שישקול לרכוש נכס זה…

הלהב 15 חולון