סקיילייט חשמלי או רגיל – יתרונות וחסרונות

סקיילייט חשמלי

בשנים האחרונות כבש הסקיילייט את השוק הישראלי בסערה. מה שמכונה גם "חלון גג" או "גג זכוכית", ומהווה בעצם חלון הממוקם בגג המבנה ומאפשר כניסה ישירה של אור טבעי למבנה, מתאפיין ביתרונות ברורים שכל אחד ואחת היו רוצים בביתם או במשרדם כיום. בעוד מדובר במוצר פופולארי ביותר לא רק בישראל, אלא בעולם כולו, פותחו סוגים שונים ומגוונים של סקיילייט, ובעיקר עיצובים מיוחדים במינם ומרשימים ביותר, כתלות בגודל השטח בגג אותו ניתן להפוך לסקיילייט, כמו גם בהתאם לתקציב כמובן… אחת האפשרויות הזמינה כיום בתחום היא סקיילייט חשמלי – מהו חלון גג חשמלי? במה הוא נבדל מסקיילייט "רגיל"? מהם היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם ולאילו לקוחות מתאימה יותר כל אחת מן האפשרויות?

פתיחה אוטומטית באמצעות מנוע חשמלי – סקיילייט חשמלי

למעשה, גג זכוכית חשמלי זהה כמעט בכל לגג זכוכית "רגיל", רק שבמקרה זה מצויד הסקיילייט במנגנון פתיחה/סגירה אוטומטי, אשר מחובר למנוע חשמלי קטן המפעיל אותו. כך, את החלון עצמו ניתן לפתוח ולסגור בלחיצת כפתור, במקום בכוחות עצמנו. לא כל סקיילייט ניתן להזמין גם בגרסה חשמלית, וזה תלוי במספר פרמטרים שונים דוגמת סוג הסקיילייט, גודלו וצורתו, החומר ממנו הוא עשוי (מה שקובע את משקלו הכולל), מיקומו הספציפי בגג המבנה וכד'.

ניתן למצוא בעולם מוצרים שונים ומגוונים תחת הקטגוריה של "גג זכוכית חשמלי" – במקרים מסוימים מדובר בפתיחה אוטומטית לחלוטין, אותה ניתן לחבר לטיימר (שעון אוטומאטי) אשר יבטיח כי החלון ייפתח וייסגר בשעות קבועות, גם אם איננו בבית או מפעילים אותו בעצמנו בזמן אמת. זה מסייע, למשל, לאוורר את הבית בזמנים מסוימים וקבועים. בישראל סוג זה של חלון גג פחות נפוץ ולמרביתנו אין צורך בטיימר אשר יאפשר פתיחה וסגירה של הסקיילייט בזמנים קבועים מראש.

חוסך מאיתנו את הצורך בפתיחת חלון הגג

כמובן שההבדל המהותי והעיקרי בין סקיילייט חשמלי לבין אחד "רגיל" הוא הפתיחה האוטומאטית, הנעשית על ידי המנוע החשמלי הייעודי. מנוע זה למעשה חוסך מאיתנו את הצורך לפתוח ולסגור את החלון בכוחות עצמנו, מה שיכול להתגלות כאפקטיבי במיוחד במקרים מסוימים. למשל, בבתים רבים הסקיילייט עשוי להיות ממוקם בנקודה בגג אליה ניתן להגיע מתוך הבית רק כאשר עומדים על כיסא או משתמשים בסולם. על מנת שלא ניאלץ להביא סולם בכל פעם שאנחנו מעוניינים לפתוח ולסגור את חלון הגג, המנוע החשמלי יכול לחסוך מאיתנו את הטרחה. במקרים אחרים חלון הגג הוא כבד יחסית, בעיקר כאשר מדובר בחלון גג גדול, בסקיילייט עם כמה שכבות זכוכית (לצורך השגת בידוד תרמי טוב) או בסקיילייט אשר נפתח ישירות לכיוון מעלה, מה שמכביד ומקשה על הפתיחה. גם במצבים כאלו סקיילייט חשמלי יכול לחסוך לנו הרבה עבודה ומאמץ ולהפוך את החיים לקלים ופשוטים יותר.

ולבסוף, קהל יעד מרכזי עבור סקיילייט חשמלי הוא אנשים מבוגרים – בבתיהם של אנשים מבוגרים ואף קשישים רבים ניתן למצוא כיום גג זכוכית, אולי מפני שבגיל זה מעריכים במיוחד את אור השמש הטבעי בפנים הבית ואולי מפני שבגילאים אלו יש פעמים רבות את הכסף שנדרש להוציא על מנת לשפר ולשדרג את הבית. בכל מקרה, במקרים בהם מדובר בבית של מבוגרים וקשישים, פתיחת חלון הגג עשויה להיות מאתגרת במיוחד (וספציפית במקרים בהם מדובר כאמור בחלון גג כבד יחסית, או כזה הנפתח בזווית חדה מדי כלפי מעלה). במצבים כאלו סקיילייט חשמלי הוא פתרון קלאסי, המאפשר לבני הבית המבוגרים יחסית ליהנות מהיתרונות של סקיילייט דינמי ונפתח ללא כל מאמץ נוסף…

מה נכלל באחריות?

במידה ואתם מתעניינים בסקיילייט חשמלי עבור הבית, הדירה, המשרד או בית העסק שלכם, ישנם כמה דברים שכדאי לברר ולוודא מבעוד מועד. אחת הנקודות החשובות בהקשר זה היא האחריות המגיעה עם המוצר – חשוב לוודא כי האחריות שאתם מקבלים עם הסקיילייט חלה גם על המנגנון החשמלי שלו, וספציפית על המנוע הקטן אשר פותח וסוגר אותו. זאת על מנת שבמידה והמנוע החשמלי מתקלקל לאחר זמן מה מסיבה זו או אחרת, לא תמצאו את עצמכם במצב בו עליכם לרכוש עכשיו מנוע חדש ולהוציא עליו עוד כסף. וודאו כי גם המנוע וגם המנגנון החשמלי כולו כלול באחריות שאתם מקבלים עם המוצר, ואל תחששו לשאול במידה וזה לא כתוב – מדובר בשאלה לגיטימית לחלוטין ועדיף להתעקש ולברר את הפרטים לאשורם מבעוד מועד, מאשר למצוא עצמכם לאחר מכן עם הוצאות שלא תכננתם…

מלבד לאחריות, חשוב לברר האם סקיילייט חשמלי בכלל מתאים עבור המקום בו אתם מעוניינים להתקין חלון גג, מבחינות שונות. על מנת לעשות זאת בצורה אמינה ויסודית, הדרך הטובה והמומלצת ביותר היא ליצור קשר עם אנשי המקצוע שלנו, ולקבל ייעוץ מפורט ומקצועי בתחום. רק כך תוכלו להבטיח כי סוג הסקיילייט בו אתם מעוניינים אכן מתאים לבית שלכם ואם כן – האם ניתן וכדאי לשדרגו לסקיילייט חשמלי.

בהצלחה!

לצפייה בעוד סוגי סקיילייט לחצו כאן

הלהב 15 חולון