פרגולה חשמלית למרפסת – כל היתרונות

פרגולה תלויה למרפסת

פרגולות משמשות בישראל בתור הרבה יותר מאשר פתרון הצללה גרידא. באינספור בתים פרטיים, בתי עסק, מקומות ציבוריים ועוד משמשות פרגולות מסוגים שונים על מנת להשמיש חלק נוסף מהשטח, לתחום אזורים מסוימים ולאפשר לאנשים לבצע פעילויות שונות באזורים אלו, גם בשעות השמש (ובמקרים מסוימים גם בזמן שיורד גשם…). במקרים מסוימים, משמשת הפרגולה גם כבסיס לסגירת חורף מלאה, כזו אשר הופכת את השטח לחדר סגור לכל דבר ועניין, לאורך כל ימות השנה.

אחד מסוגי הפרגולות היעילים והאטרקטיביים ביותר כיום בארץ היא פרגולה חשמלית, כאשר במרבית המקרים פרגולה חשמלית היא פרגולת אלומיניום, עם שיפור מסוים. מהם המאפיינים של פרגולות אלומיניום אשר הופכים דווקא אותן לפתרון האולטימטיבי עבור פרגולה חשמלית למרפסת, מהי בעצם פרגולה חשמלית ומהם היתרונות שהיא מספקת, יתרונות בגינם מוצר זה הופך נפוץ ופופולארי יותר ויותר בישראל מדי שנה?

למה פרגולות אלומיניום?

לפני שנפנה להבין מהי בעצם פרגולה חשמלית ומהם היתרונות שהיא מציעה כפרגולה למרפסת הבית או המשרד, כדאי להתעכב לרגע על המאפיינים של פרגולות אלומיניום בכלל, שכן כאשר מדובר בפרגולה חשמלית לרוב הכוונה היא לפרגולת אלומיניום.

פרגולות אלומיניום הפכו פופולאריות ביותר בישראל ובעולם כולו בשנים האחרונות, מכמה סיבות טובות, ובראשן התכונות של חומר האלומיניום אשר הופכות אותו לחומר המושלם עבור קונסטרוקציות דוגמת פרגולות. מהן תכונות אלו? ובכן, בדומה למתכות רבות אחרות, גם אלומיניום הוא חומר חזק ועמיד, ולכן יכול לשאת משקל רב ולעמוד בלחצים רבים ושונים. בנוסף לכך, משקלו הסגולי של האלומיניום נמוך יחסית, וכך מתקבל חומר אשר קורות העשויות ממנו הן חזקות ביותר מצד אחד, וקלות מצד שני (ולכן מהוות פתרון טוב לקונסטרוקציה הנדרשת עבור פרגולה ופתרונות הצללה בכלל). תכונה חשובה נוספת של האלומיניום היא היותו מתכת אשר אינה מחלידה. כך, פרגולה אשר עשויה מאלומיניום אינה מחלידה ומתחילה להישחק במהירות בעקבות השפעות מזג האוויר, וספציפית הלחות הרבה הקיימת באוויר במדינה כמו ישראל. גשם, שלג, לחות המגיעה מהים – פרגולת אלומיניום עמידה בפני כל אלו. כאשר משווים זאת לעץ – החומר ממנו עשויות היו מרבית הפרגולות בעבר, מדובר בשיפור ברור ומשמעותי. פרגולת עץ מצריכה תחזוקה שוטפת מדי שנה (שיוף, צביעה וכו')ונדרשת להחלפה לאחר מספר שנים. במקרה של פרגולות מאלומיניום לא רק שאין צורך בכל תחזוקה שוטפת, אלא שהפרגולה עצמה גם נותרת כשהייתה לאורך שנים ארוכות, ואין כל צורך להחליף אותה.

מהי פרגולה חשמלית?

לאחר שהבנו מעט אודות היתרונות אשר הופכים את פרגולות האלומיניום לפתרון ההצללה המתבקש והנפוץ של המאה העשרים ואחת, אפשר לגשת לנושא של פרגולה חשמלית. מהי בעצם פרגולה חשמלית? ובכן, כפי שצוין לעיל, על פי רוב מדובר בפרגולת אלומיניום, אך בכזו אשר השלבים המצויים בחלקה העליון מופעלים (נסגרים ונפתחים) באמצעות מנוע חשמלי קטן המורכב על הפרגולה וניתן לשליטה על ידינו. במילים אחרות, מדובר בפרגולת אלומיניום "משופרת" בה ניתן לשלוט על הפתיחה וסגריה של השלבים על מנת ליהנות בדיוק מרמת החשיפה בה מעוניינים.

במבט ראשון נראה כי אין חידוש או שינוי משמעותי בפרגולה חשמלית לעומת פרגולת אלומיניום "רגילה". אך בפועל, מדובר בשינוי מהותי ממנו נהנים אינספור אנשים בארץ ובעולם – השליטה החשמלית על שלבי הפרגולה כמו גם העובדה כי מדובר בכלל בשלבים בעלי מצבים אפשריים שונים, מאפשרים ליהנות בדיוק מכמות ורמת החשיפה בה מעוניינים. לדוגמה, בימים שטופי שמש (מהם ניתן למצוא בשפע בישראל…), ניתן לסגור את השלבים באופן מלא על מנת לקבל הצללה מלאה, או להזיזם לפי המיקום של השמש בשמיים באותו רגע נתון, על מנת לאפשר לאוויר להיכנס אך עדיין ליהנות מצל. כשחושבם על זה כך, מגלים כי מדובר ביתרון משמעותי ביחס לפרגולה רגילה בה השלים אינם ניתנים לשינוי כלל – בפרגולה "רגילה" שכזו כאשר השמש נמצאת בזוויות מסוימות אנחנו חשופים אליה גם כשאנחנו מתחת לפרגולה, ולמעשה חלק מהיום איננו מקבלים את ההגנה המבוקשת כלל.

במקרה של פרגולות חשמליות מסוימות השלבים ניתנים לסגירה מלאה לחלוטין, ובכך מגנים אפילו מפני גשמים ומשקעים שונים. מכיוון שמדובר בשלבי אלומיניום ניתן להשיג באמצעותם סגירה מלאה אשר תיתן הצללה מלאה בימים שמשיים, או הגנה עילית מפני הגשם בימים חורפיים. בכך, ניתן להשמיש את הפרגולה החשמלית לאורך כל ימות השנה, יתרון משמעותי במדינה כמו ישראל בה גם החורך מתאפיין בלא מעט ימים סגריריים ומעט גשומים, אך לא קרים במיוחד (כך שניתן עדיין לשהות בחוץ).

פרגולה למרפסת – חשמלית או לא?

לאחר שהבנו מהן פרגולות אלומיניום ומהי פרגולה חשמלית, עדיין נותרנו עם השאלה – האם פתרון זה מתאים גם בתור הפרגולה למרפסת שלנו?

כמובן שהתשובה לכך תלויה במאפיינים הייחודיים של כל אחת ואחד, המיקום של המרפסת שלהם, סוג ההצללה בה הם מעוניינים וכו'. אך באופן כללי ניתן לאפיין כאמור את הפרגולה החשמלית כפתרון המאפשר ליהנות מהשטח שמצלילה הפרגולה לאורך יותר ימים בשנה, ולכן משמיש את המרפסת שלנו לתקופה ארוכה יותר לאורך השנה. ומה בנוגע למנוע החשמלי? ובכן, מדובר במנוע קטן ופשוט יחסית, אשר אינו דורש תחזוקה שוטפת או תפעול מורכב במיוחד. בנוסף, מגיע המנוע עם אחריות כמובן.

אז האם אנו זקוקים לפרגולה חשמלית במרפסת שלנו? סביר להניח שנוכל ליהנות ממנה עוד יותר מאשר מפרגולה פשוטה ורגילה. האפשרות לשנות את מצב השלבים מתגלה כיעילה ומשתלמת בהרה יותר נקודות זמן לאורך היום ממה שנדמה לכם. בין אם זה בוקר, צהריים או אחר הצהריים, בין אם השמש נמצאת בזווית אלינו או ממש מעל הראש – הפרגולה החשמלית מאפשרת לקבל פתרון הצללה יעיל ורלבנטי לאורך כל שעות היום.

הלהב 15 חולון